VDU SITTI vykdo Europos Sąjungos NextGenerationEU projektą „Morfologiškai ir sintaksiškai anotuotų tekstynų modeliai apmokymui (auksiniai standartai)“ (Nr. 02-098-K-0001). Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.
Projektu prisidedama prie 2021–2030 metų Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos valstybės skaitmeninimo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 05-002-01-07-08 „Kurti technologinius sprendimus ir įrankius, leidžiančius saugiai ir patogiai naudotis paslaugomis“ įgyvendinamo Nacionalinio pažangos plano uždavinio Nr. 1.7. Skatinti valstybės skaitmeninimą.
Projekto trukmė: 2024 m. rugpjūtis – 2026 m. balandis (21 mėnuo).
Projekto vertė: 1 524 898,54 eurų
Projekto vadovė: doc. dr. Erika Rimkutė.
Lietuvių kalba priskiriama prie retai vartojamų kalbų grupės, jos technologinė pažanga neprilygsta didžiųjų kalbų pažangai, o turimi kalbos technologijų ištekliai – negausūs. Minėtos aplinkybės lemia tai, kad ligi šiol nespėjama su tokiu lietuvių kalbai pritaikytų inovatyvių technologinių sprendimų kūrimo ir kokybės progresu, koks matomas pasauliniame kontekste stebint didžiųjų kalbų technologinius pajėgumus. Nepakankami (kokybės, apimties ir kt. požiūriais) yra ir įvairūs išvestiniai, turimų automatinių sprendimų pagrindu realizuojami lietuvių kalbos produktai (leksikonai, žodynai, dažniniai sąrašai ir pan.).
Su dar didesniais iššūkiais lietuvių kalba susiduria dirbtinio intelekto (DI) ir juo paremtų pažangių modelių plėtros kontekste. DI – tai ne tik technologiniai sprendimai, modeliai, algoritmai – didelę reikšmę juos taikant įgyja ir duomenys. Šiam tikslui projekte bus parengti 10 mln. žodžių morfologiškai ir sintaksiškai anotuotų tekstynų modeliai kaip auksinis standartas įvairių įrankių (tiek pagrįstų įprastomis technologijomis, tiek panaudojant dirbtinį intelektą) apmokymui. Tokie duomenys yra būtina prielaida siekiant realizuoti inovatyvius technologinius sprendimus, kurie leistų atliepti profesionalų ir visuomenės poreikius ir galėtų funkcionaliai tarnauti tiek verslo, tiek kasdienio gyvenimo sąlygomis, paskatintų ir paspartintų Lietuvos skaitmeninę transformaciją.